دستورالعمل شور کردن اشپل (اشبل) – روش طبیعی+تصاویر

1_8407230550_L6001240374346

در این مقاله به روش طبیعی شور کردن اشبل ماهی سفید می پردازیم.

مواد لازم : آب سرد،اشبل ماهی سفید ، نمک پودری ، نمک سنگی،پودر قرمز روناس،کاغذ گراف ، بشکه پلاستیکی و چند تخته چوب (توجه کنید بشکه و تخته چوبی کاملا تمیز باشد)

در مرحله اول باید به زمان شور کردن اشپل توجه کرد هر چه به زمان تخم ریزی ماهی سفید نزدیک میشویم بهترین وقت برای شور کردن می باشد اواخرفصل زمستان و اوایل فصل بهارزمان بسیار مناسبی است برای شور کردن می باشد.

AK-salmon-roe

در ابتدا برای خالی کردن اشبل از شکم ماهی باید توجه داشت که هیچگونه پارگی بر روی پوست اشبل ایجاد نشود. اشبل را داخل کاغذ گراف (کاغذ الگوی خیاطی) قرار میدهیم و برای هر اشبل دو قاشق غذاخوری نمک مخصوص اضافه و بسته بندی می کنیم .

پس از انجام این کار بشکه خالی ای را که از قبل آمده کرده ایم را قرار می دهیم . انتهای بشکه را با نمک پودری پر میکنیم. اشبل های بسته بندی شده را داخل بشکه قرار می دهیم و بعد از انجام این کار به مدت ۴۸ ساعت صبر میکنیم تا اشبل ها در بشکه قرار گیرد. 

پس از دو روز چند تکه تخته چوبی به روی اشبل و روی آن هم مقداری سنگ نمک میگذاریم که پس از ریختن آب اژدم اشبل ها به روی آب نیایند.

طرز تهیه آب اژدم : آب بسیار سرد را همراه با نمک و مقداری پودر روناس مخلوط میکنیم و هم می زنیم.

سپس آب اژدم را داخل بشکه میریزیم تا سطح نمک بالا بیاید به صورتی که همه اشبل ها داخل آب اژدم قرار گرفته شود

در ضمن فراموش نشود در روزهای اول به دلیل نفوذ آب اژدم به کاغذها و خود اشبل و در فصل تابستان به علت تبخیر آب حتما باید مجددا به داخل بشکه آب اژدم اضافه شود
 به صورتی که همیشه اشبل ها زیر آب اژدم ونمک های سنگی قرار داشته باشند.

 پس از گذشت ۶ ماه کاملا تلخی اشبل از بین می رود و میتوان از آن استفاده کرد.

این روش طبیعی ترین نوع شور شدن اشپل میباشد.

مجید کشاورز ( رستوران اردشیر)

۹۳/۹/۱۵

 

1

2

3

4

 

 

5

 

6

789